Home » اخبار » با سفر به ارمنستان می‌توانید واکسن رایگان کرونا (کویید ۱۹) تزریق کنید

با سفر به ارمنستان می‌توانید واکسن رایگان کرونا (کویید ۱۹) تزریق کنید

در اقدامی کم سابقه، ارمنستان پروسه واکسیناسیون کووید-۱۹ را به صورت عمومی آغاز کرده است؛ به معنی اینکه شهروندان خارجی دیگر کشورها نیز حتی بدون ثبت‌‌نام قادر به دریافت واکسن کرونا هستند. (هرچند در حال حاضر تعداد دریافت کنندگان واکسن محدود است و همچنین در برخی از گزارشها آمده است که نیاز به ثبت نام قبلی است) زمانی که بیشتر کشورهای جهان در انتظار دریافت واکسن کووید ۱۹ هستند، در ارمنستان هر شخصی که وارد این کشور شود، فرصت دریافت آن را خواهد داشت که واکس کویید را دریافت کنید.

یکی از مراکز توزیع واکسن ایروان که تحت نظارت وزارت بهداشت ارمنستان است، از تاریخ ۵ می (۱۵ اردیبهشت) فرایند عمومی تزریق واکسن کرونا را آغاز کرده است. تزریق این واکسن به صورت رایگان، بدون نیاز به ثبت‌نام قبلی است و تمامی مراحل کمتر از ۱۰ دقیقه زمان می‌برد. طبق آخرین مراجعات eurasianet (منبع این خبر)، تعداد مراجعه کنندگان کم بوده و غالب متقاضیان را روس‌ها، لهستانی‌ها، چینی‌ها و ایرانی‌ها تشکیل می‌دهند.

به گفته یکی از معدود مراجعه کنندگان بومی به نام Armos Martirosyan: «به دلایل سیاسی و رسانه‌ای، ساکنین ارمنستان تمایلی برای دریافت واکسن کرونا ندارند. اما من این موضوع را یک وظیفه اجتماعی می‌دانم».

همانند بسیاری از کشورهای جهان، در ارمنستان نیز نظریه‌هایی مبنی بر آلوده بودن واکسن کرونا و تحت کنترل گرفته شدن افراد پس از تزریق شایع شده است و به همین دلیل، تعداد زیادی از ساکنین ارمنستان تمایلی به دریافت واکسن ندارند.

اما از سوی دیگر، دولت ارمنستان طی یک اقدام غیرمعمول، تزریق رایگان واکسن را برای شهروندان خارجی دیگر کشورها فراهم کرده است. تزریق واکسن توسط شبکه‌ای از کلنیک‌های سیار که به شهرهای مختلف ارمنستان سفر می‌کنند صورت می‌گیرد. به گفته وزیر بهداشت ارمنستان، Gahane Sahakyan هدف از ایجاد این کلنیک‌های سیار، دسترسی آسان‌تر مردم به واکسن کرونا است.

با این وجود، تقاضای مردم برای دریافت واکسن در این کلینیک‌های سیار بسیار پایین بوده و حدود ۱۲٫۰۰۰ نفر دوز اول واکسن را دریافت کرده‌‍اند (در تاریخ درج خبر اصلی) . همچنین به نقل از وزیر بهداشت ارمنستان، رقم گفته شده برای ساکنین و شهروندان خارجی که برای دریافت واکسن به ارمنستان سفر کرده‌اند، جدا نیست و مجموع افراد واکسینه شده تا به این روز ۱۲٫۰۰۰ نفر بوده است.

کدام مدل از واکسن کرونا در ارمنستان تزریق می‌شود؟

واکسن موجود در ارمنستان تنها به یک سازنده محدود نمی‌شود، چرا که در تاریخ ۱ می بیش از صد هزار دوز واکسن چینی CoronaVac از طرف دولت چین به ارمنستان اهدا شد. همچنین ارمنستان از طریق برنامه COVAX موفق به دریافت ۳۱٫۰۰۰ واکسن روسیِ اسپوتنیک (Sputnik v) و ۲۴٫۰۰۰ دوز واکسن بریتانیایی – سوئدی آسترازنکا (AstraZenca) شده است.

با توجه به گزارش‌هایی مبنی بر مشکل‌ آفرین بود واکسن آسترازنکا، تزریق آن از اولویت کمتری برخوردار بوده و واکسن روسی اسپوتنیک و واکسن چینی کروناوک در اولویت هستند. طبق گزاراشاتی از چند کشور اروپایی، گفته می‌شود واکسن آسترازنکا موجب لختگی خون می‌شود و حتی یک پرستار گرجستانی به علت آلرژی، پس از تزریق واکسن آسترازنکا جان خود را از دست داده است.

معمولا واکسن اسپوتنیک v در کلینیک‌های سیار موجود است، اما سریعا تمام می‌شود. همچنین دولت ارمنستان این واکسن روسی را برای کادر درمان، افراد در معرض خطر و… در اولویت گذاشته است. اما واکسن آسترازنکا برای هر شخص بالا ۱۸ سالی که تمایل به دریافت آن‌ داشته باشد، موجود است.