Home » مهاجرت » مدرک های معتبر زبان انگلیسی برای تحصیل و مهاجرت

مدرک های معتبر زبان انگلیسی برای تحصیل و مهاجرت

مدرک های معتبر زبان انگلیسی برای تحصیل و مهاجرت

اکثرا افرادی که ملزم به شرکت در آزمون های استاندارد انگلیسی هستند، شامل افرادی میشود که یا متقاضی ویزا و یا متقاضی دانشگاه (یا هر دو) هستند. بخش کوچکی از داوطلبان این آزمون ها نیز به دلایل دیگری مانند پیشرفت در یک حرفه ای یا کنجکاوی شخصی سعی در اخذ مدرک زبان انگلیسی خود دارند.

در ادامه این مقاله با مدرک های معتبر زبان انگلیسی برای تحصیل و مهاجرت آشنا خواهید شد.

برای کسانی که نیاز به شرکت در آزمون انگلیسی دارند ، شرایط زبان انگلیسی از کشوری به کشور دیگر و دانشگاه به دانشگاه بسیار متفاوت است.

برخی از انواع ویزا ممکن است به اثبات توانایی انگلیسی نیازی نداشته باشد.

در داخل دانشگاه ها ، رشته های مختلف اغلب دارای الزامات مختلف انگلیسی زبان نیز هستند، مدارک تحصیلات تکمیلی ، دانشکده های پزشکی و دانشکده های حقوقی سخت ترین شرایط را دارند. شرایط ویزای زبان انگلیسی به طور کلی کمتر از پذیرش دانشگاه است.

با تمام این پیچیدگی ها ، اولین قدم شما این است که کاملاً تحقیق کنید که شرایط آزمون انگلیسی برای مورد خاص شما چیست.

گروه های پذیرش دانشگاه بهترین منبع اطلاعاتی در مورد نیازهای انگلیسی برای دانشجویان آینده است.

در هر صورت ، لیستی از مارک ها و طعم های پذیرفته شده آزمون انگلیسی که به طور واضح مشخص شده باشد و حداقل نمره مورد نیاز در هر آزمون ، وجود خواهد داشت.

در بسیاری از موارد ، مشخصات بیشتری در مورد مهارتهای مختلف آزمایش شده وجود دارد ، به عنوان مثال حداقل نمره در خواندن ، در صحبت کردن ، و غیره

اگر قبل از ثبت نام در آزمون انگلیسی تحقیق خود را انجام ندهید ، ممکن است در یک آزمون که توسط موسسه مورد نظر شما پذیرفته نشده است شرکت کنید و یا هزینه بیشتری برای یک آزمون بیش از نیاز خود پرداخت کنید.

رایج ترین نمرات آزمون استاندارد انگلیسی پذیرفته شده برای مهاجرت و اهداف آکادمیک عبارتند از TOEFL ، IELTS ، امتحانات کمبریج انگلیسی و آزمون آکادمیک PTE.

بعضی از دانشگاه ها آزمون های انگلیسی خاص خود را دارند که به جای آزمون استاندارد برای پذیرش و قرار دادن برنامه درسی ، آنها را قبول می کنند.

برای شرکت در آزمون آنها باید به دانشگاه بروید و این نمره آزمون در دانشگاه دیگری پذیرفته نمی شود.

اگر علاقه مند به تحصیل در یک دانشگاه خاص هستید ، بررسی کنید که آیا آن مدرسه آزمون انگلیسی خاص خود را دارد یا خیر ، می توانید به جای آزمون استاندارد آن را انجام دهید.

حوزه های اصلی زبان انگلیسی

حوزه های اصلی زبان انگلیسی

زبان انگلیسی سه حوزه اصلی دارد:

 1. زبان محاوره ای: مکالمات روزمره و امور زندگی عادی جزو این بخش است.
 2. زبان آکادمیک: دانشجویان بین المللی و کسانی که قصد ادامه تحصیل در یک کشور خارجی زبان را دارند این بخش را باید به طور ویژه کار کنند.
 3. زبان تخصصی: خواندن مقالات ، کتابها و متون تخصصی که اصولا به زبان انگلیسی هستند با فرا گرفتن این حوزه از آموزش زبان برای شما ساده تر خواهد شد.

در کشورهای جهان چندین مدرک و آزمون برای فراگرفتن زبان انگلیسی وجود دارد که در دانشگاه ها و کشور های مختلف میزان استفاده از این مدرک ها متغیر است. پس در ادامه با کالی بویز همراه باشید تا این آزمونها و مدارک را مورد ارزیابی قرار دهیم و شما برای ادامه راه اطلاعات بیشتری در این باره داشته باشید.

مدرک IELTS یا International English Language Testing System : سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی

به جرئت میتوان گفت یکی از با ارزش‌ ترین آزمون‌های زبان انگلیسی IELTS میباشد که در سراسر جهان برگزار میشود. این آزمون محصول مشترک دانشگاه کمبریج انگلستان، بریتیش کانسیل و مرکز آیلتس استرالیا میباشد.

آیلتس در مقایسه با تافل جدید تر میباشد که در سال ۱۹۸۹ ابداع شد. محتوای آزمون از نوع زبان British میباشد اما به کار بردن کلمات آمریکایی تاثیر منفی در نمره آزمون نخواهد داشت. نتیجه این آزمون نمره ای بین ۰ تا ۹ میباشد که برای قبولی در دانشگاه ها و موسسات آموزشی معمولا فقط نمره ۶٫۵ تا ۷ مورد قبول است.

همچنین این مدرک تا دوسال پس از برگزاری ازمون اعتبار دارد. آزمون آیلتس به چهار بخش اصلی تقسیم میشود:

 1. مهارت Listening (گوش کردن)
 2. مهارت Reading (خواندن)
 3. مهارت Writing (نوشتن)
 4. مهارت Speaking (صحبت کردن)

نمونه ای از کارنامه ایلتس که نمرات درخشانی را اخذ کرده است.

کارنامه قبولی ielts
کارنامه قبولی ielts

این آزمون در دو ماژول Academic و General Training برگزار می‌شود.

Academic ielts

میتوان گفت این آزمون و مدرک ، با بیان نمودن توانایی های اکادمیک افراد، مناسب کسانی است که قصد ادامه تحصیل یا انجام فعالیت خاص و حرفه‌ای در یک محیط انگلیسی زبان هستند.

از طرفی میتوان گفت نتیجه این نوع از آزمون نشانگر مهارت و آمادگی شما برای تحصیل یا شرکت در دوره های تخصصی به زبان انگلیسی میباشد. پس اگر شما به فکر ادامه تحصیل در رشته کامپیوتر در یک کشور خارجی هستید بهترین گزینه برای فعالیت شما میباشد.

General ielts

افرادی که قصد مهاجرت برای زندگی ، اشتغال ، تحصیل و … را در کشور انگلیسی زبان دارند داشتن این مدرک به آنها کمک فراوانی خواهد کرد. این مدرک یکی از مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کشورهایی همچون کانادا ، استرالیا بریتانیا و … میباشد. آزمون جنرال برخلاف آکادمیک تمرکز بر روی انگلیسی روزمره دارد.

مدرک TOEFL یا Test Of English as a Foreign Language

TOEFL بعنوان یکی از معتبرترین آزمونهای جهان شناخته میشود. این آزمون که توسط موسسه آمریکایی E.T.S طراحی میشود ، برای اولین بار در سال ۱۹۶۴ برگزار شد.

برای ثبت نام باید به سایت ETS ، قسمت TOFEL مراجعه کرده و اطلاعات خود را برای ثبت نام وارد نمایید و پس از تعیین مکان و زمان مورد نظر از بین گزینه ها و پرداخت هزینه ، ثبت نام شما تکمیل میشود و کد پایانی که در روز آزمون باید به همراه داشته باشید به شما داده میشود. در حال حاضر شهرهای تهران، زنجان، تبریز، ارومیه و چند شهر دیگر برگزار کننده این آزمون در ایران هستند.

ارزیابی مهارت‌های افراد در یک روز صورت می‌گیرد. در این آزمون نمره‌ی قبولی یا رد مد نظر نیست و فرد نمره ای بین ۰ تا ۱۲۰ کسب خواهد کرد و نتیجه آزمون از طریق ایمیل برای شرکت کنندگان ارسال خواهد شد.

جالب دست بدانید این آزمون فراگیر است و نمره‌ی آن تقریبا در ده هزار دانشگاه در جهان اعتبار دارد.

همچنین دانشجویان رشته کامپیوتر در برخی کشور ها به طور حتم باید برخی مدارک زبان را داشته باشند و این گزینه میتواند یکی از بهترین گزینه ها برای ارئه دادن باشد.

همچنین اگر داشتن مدرک ضروری هم نباشد گرفتن این مدرک به معنی بلد بودن زبان انگلیسی میباشد و میتوان گفت لازمه ادامه فعالیت در رشته کامپیوتر میباشد.

اعتبار رسمی نتیجه آزمون تافل دوسال میباشد که بعد از گذشت این مدت فرد باید دوباره در آزمون شرکت کرده و نمره جدیدی کسب کند.

انواع آزمون تافل

 • آزمون تافل primary
 • آزمون تافل junior (آزمون تافل جونیور دو نوع میباشد: PAPER و ONLINE – SPEAKING)
 • آزمون تافل ITP
 • آزمون تافل IBT

مدرک PTE یا Pearson Test of English

مدرک pte به معنی آزمون انگلیسی پیرسون میباشد. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان دارند بهتر است این آزمون را داده و مدرک آن را کسب کنند. این آزمون توسط انتشارات پیرسون و به طور کامل اینترنتی برگزار می‌شود و به عنوان یک آزمون بین‌المللی در دنیا شناخته میشود.

این آزمون ۴بخش Writing ،Speaking ،Reading و Listening را مورد ارزیابی و پرسش قرار میدهد. این آزمون ممکن است مورد قبول هر دانشگاهی نباشد و شما میتوانید به سایت رسمی PTE ، قسمت WHO ACCEPTS IT مراجعه و لیست دانشگاه هایی را که نتیجه این آزمون را قبول میکنند ، مشاهده کنید.

مدرک TOLIMO یا Test Of Language by the Iranian Measurement Organizations

این آزمون در ایران و توسط سازمان سنجش طراحی شده است. افرادی که به دنبال کسب بورسیه برای رفتن به خارج از کشور هستند میتوان گفت این مدرک جزو الزامات آن میباشد. برای قبولی و ادامه تحصیل در مقطع دکترا باید نمره قبولی را در یکی از آزمونهای زبان مثل تولیمو ، تافل و … دریافت کرده باشید.

محدوده نمره دهی این آزمون بین ۳۱۰ و ۶۷۷ میباشد . جمع ده برابر میانگین نمره کسب شده از هر بخش به عنوان نمره کل در نظر گرفته میشود. نمره بیشتر از ۶۰۰ به منزله نتیجه عالی ، بین ۵۲۰ و ۵۹۹ خوب ، بین ۴۸۰ و ۵۱۹ متوسط و کمتر از ۴۷۹ ضعیف میباشد.

مدرک MCHE یا Ministry of Culture and Higher Education

سرواژه mche به معنی «وزارت فرهنگ و آموزش عالی» است که این آزمون پس از تغییر نام از طرف وزارت علوم با عنوان MSRT که سرواژه ( Ministry of Science , Research and Technology ) به معنی «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» میباشد ،شناخته میشود.

این آزمون توسط وزارت علوم تحقیقات و فناوری ایران در تعداد محدودی از شهرها برگزار می‌شود. این مدرک به هنگام مصاحبه دکترا در دانشگاه های آزاد اسلامی و دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم مورد تایید و قابل اعتبار میباشد.

این مدرک تا دوسال پس از دریافت آن اعتبار دارد. همچنین این آزمون نمره منفی ندارد. آزمون MCHE سه بخش دارد که شامل ۳۰ سؤال شنیداری ، ۳۰ سؤال گرامر ، ۴۰ سؤال درک مطلب میشود. این آزمون ویژه دانشجویان دکتری ( نمره بالای ۵۰ قبول میباشد ) و همچنین ویژه دانشجویان لیسانس که قصد خروج از کشور دارند ( نمره بالای ۴۰ مورد پذیرش است ) مناسب است.

مدرک GRE یا Graduate Record Examinations

برای این مدرک موسسه برگزارکننده، ETS میباشد که این ازمون را به صورت زیر تعریف کرده است:

در اکثر دانشگاه ها (مخصوصا دانشگاه های آمریکا و کانادا) نتیجه این ازمون را به عنوان یک مدرک ضروری برای پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ملاک قرار می دهند. موسسۀ ETS نمرات آزمون را معمولا تا پنج سال معتبر می‌داند.

آزمون GRE دو نوع Subject و General دارد.

 1. GRE General
 2. GRE Subject

آزمون GRE General

این ازمون به صورت کتبی و هر هفته در شهرهای مختلف ایران برگزار میشود .این ازمون به صورت اینترنتی میباشد. آزمون GRE General  شامل سه بخش می‌باشد:

 1. Quantitative (استدلال کمی و ریاضیات) : این بخش شامل سوالات هندسه ،جبر ، تجزیه و تحلیل و حل مسائل میباشد.
 2. Verbal (استدلال کیفی و درک زبانی) : توانایی تحلیل زبانی فرد را بررسی میکند که نمره آن بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ میباشد.
 3. Analytical Writing (بخش نوشتاری تحلیلی) : در این قسمت داوطلب با نوشتن مطالبی درباره موضوعات مشخص و استدلال آن توانایی خود را نمایان میکند.

آزمون GRE Subject

این آزمون سوالاتی تخصصی در رشته‌هایی خاص مانند شیمی ، ریاضی ، فیزیک ، زیست شناسی، ادبیات ، روان شناسی و … را شامل میشود. این آزمون توسط سازمان سنجش ایران و به صورت کاملا اینترنتی برگزار می شود.

۱۰۰ سوال ۵ گزینه ای که نمره منفی نیز دارد این ازمون را تشکیل میدهد. کسانی که به دنبال گرفتن مدارک و رسیدن به درجات بالا در رشته کامپیوتر هستند و میخواهند این رشته را به طور تخصصی فراگیرند این آزمون و شرکت در کلاسهای آن میتواند کمک شایانی به آنها بکند .

این مدرک کلمات و اصطلاحات کامپیوتری را به طور تخصصی به شما آموزش خواهد داد و کار شما را برای ادامه تحصیل و یا فرا گرفتن این دانش بدون رفتن به دانشگاه ، بسیار ساده تر و هموار تر خواهد کرد.

آزمون SAT & ACT

این دو آزمون به عنوان آزمون های استاندارد پذیرش دانشگاهی در ایالات متحده میباشد. SAT در سال ۱۹۲۶ به عنوان یکی از شرایط پذیرش کالج در نظر گرفته شد که همچنین در آن دوران این آزمون با آزمون IQ ارتش سازگار بود.

اما کمتر از ۴۰ سال این آزمون کم کم با آزمون ACT مورد رقابت قرار گرفت. آزمدن ACT در بخشی از ایالات متحده مورد استقبال قرار گرفت و در سال ۲۰۱۰ به عنوان محبوب ترین آزمون پذیرش کالج شناخته شد.